Gönderen: derindelimavi | Temmuz 24, 2011

OpenCv 2.3 Yayınlandı

OpenCv 2.3RC’nin yayınlandığından bahsetmiştim zaten. Fazla arayı açmadan OpenCv 2.3’ü de yayınladılar sağolsunlar. Bizde şöyle üstün körü baktık.

Kurulum paketi hazırlamamışlar. Hazırlanan paket sadece sıkıştırılmış dosyaları açıyor. dll lerin path işlerini halletmek size kalmış.

Dökümantasyonu epey bir ilerletmşler, yeni kaynaklar ( pdf ) var

 • opencv_cheatsheet : OpenCv nin C++ arabiriminde ne nasıl yapılır konusunda kısa ve öz bir referans
 • opencv_tutorials :  OpenCv üzerine eğitici örnek programlar. Şimdilik  kısmen tamamlanmış.
 • opencv_user :  Kullanıcı rehberi
 • opencv2refman : Referans Kitabı

başlık dosyalarının ve kütüphane dosyalrının konumları için yeni düzenlemeler yapmanız lazım.
 kütüphane dosyalarının bölümlenmelerinde  ve isimlerindede değişiklikler var. detay için dökümantasyonlarına bakın.

Geriye uyumluluk konusunda bence gayet başarılı Üstteki resimdeki programı OpenCv 2.3 ile tekrar derledim. tek satır değiştirmeden.

Bu  sefer tavsiye ediyorum geç kalmadan OpenCv 2.3’e geçin.
Bir an öncede C++ API larını öğrenmeye bakın eskiden C API ları üzerine C++ yapısı kurulmuştu. Bir süredir tersine bir geçiş var. Yani artık OpenCv gelişimini C++ üzerinden yürütüyor. C API ları geriye uyumluluk ve diğer dillerden kullanılabilme adına tutuluyor.
Unutmadan OpenCvSharp da 2.3 versiyonunu yayınladı…


Responses

 1. öncelike iyi çalışmalar.. tecrübenize dayanarak opencv ve opencvsharp yada emgucv hakkında küçük bi soru sormak istiyorum. Amacım sadece görüntü işleme üzerine bişeyler yapmak C,C++ ve C# hakkında yüzeysel bilgiye sahibim. daha önce aforge.net ile filtreleme vb uygulamalar yaptım. opencv c,c++ üzerinde kullanılabiliyor değerleride c# üzerinde. sıfırdan başladığımı düşünerek kullanılan kütüphanelerin gelişiminide göze alarak yolunu buradan çiz yada bu gelişmeye daha açık gibi öneride bulunabilirmisiniz. Bu sayede ya C++ yada C# üzerindede kendimi geliştirmiş olacağım

 2. OpenCv ile dilden ve işletim sisteminden bağımsız oluyorsunuz elbette tavsiyem OpenCv olacak. EmguCv OpenCV nin .Net için yapılmış ticari arabirimi. Ben OpenCvSharp'ı kullanıyorum. blogda konuyla ilgili yazı var.Öte yandan dil seçimi için Sadece OpenCv kıstas olamaz, ama tek kıstas OpenCv diyorsanız elbette tavsiyem C++ olur.

 3. kurulumunu yeni başlayanlar için anlatır mısınz?

 4. Sitenizde verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sitenizde yayınlamış olduğunuz sayesinde OpenCv, yapay zeka, nesne tanııma ve diğer konularla ilgili daha derinlemesine bilgi sahibi oldum. Her ne kadar OpenCv yi W7 64Bit üzerinde çalıştıramamış olsamda yinede teşekkürler. ÇAlışmalarınızda başarılar dilerim.

 5. Belki konu dışı olacak ama bir soru sorayım. Türkiyede neden böyle güzel beyinlere sahip insanların bir araya geldiği bir kulüp, dernek, sivil toplum kuruluşları yoktur. Veya varsa bizlerin haberi olmaz. öyle bir girişimi seve seve destekleyeceğimi bildirmek isterim.

 6. Ankarada Yazılım atölyesi çalışmlaraıyla bir şeyler yapmaya çalıştık aslındahttp://ankara.yazilimatolyesi.org/organizasyonu yapan arkadaşın askere gitmesi vekilininde evliya çelebiliğe soyunmasıyla ortada kaldıİnşallah devam ederbunun dışında ilgili arkadaşlara e-posta, online ve hatta biryerlerde buluşup yüz yüze şeklinde görüşmelerimiz oluyor.doğrudan iletişime geçebilirsiniz profil sayfasında e-posta adresim var

 7. Merhaba. OpenCVSharp library'si kullanarak resme de-skew (mesela, yamuk olarak taranmış resim için) uygulaya bilir miyiz? Bir şeyler denedim, başarısız oldu. Şimdiden teşekkür.

 8. elbette kullana bilirsinizdeöncelikle uygulanacak örnek resimler üzerinden bir algoritma kurmalısınız.

 9. İyi çalışmalar.Başarışı makaleleriniz için teşekkür ederim.OpenCv yada OpencvSharp her iki dilde de uygulamam yok, fakat internetinde yardımıyla işimi görecek kadar çalışmalarda bulunuyorum.Bir haftadır, openCv ye merak sarmış durumdayım, 2.3 kurulumnda zorlansam da bir VS 2010'da geliştirme ortamı yarattım. OpenCv/Sharp ile birden fazla kamerayı yakalamak ve görüntü işlemek istiyorum.Birden fazla kamerayı nasıl yakalayabilirim, tek yol "thread" uygulamaları mıdır ?Bununla ilgili olarak CV yi mi CV sharpı mı tercih etmeliyim ?Örnek bir uygulama için yardımcı olabilir misiniz?

 10. doğrudan mail üzerinden iletişime geçin


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: